Galerie


Dardźiling & Sikkim, Indie

Sikkim przez wieki był buddyjskim księstwem wciśniętym między większych sąsiadów, Nepal, Bhutan i Indie. W 1975 roku mieszkańcy zadecydowali o przyłączeniu do Indii. Przepyszne pierożki cheese momo, zielone bambusy, bajeczne widoki, mroczne mgły i klasztory buddyjskie, z których roznosi się śmiech młodych mnichów przemieszany z pomrukiem mantr. To Sikkim. Region dostępny tylko przez kilka miesięcy w roku. Najlepiej dostać się tu przejeżdżając przez stan Zachodni Bengal, zahaczając o jego stolicę - Kalkutę i piękny, herbaciany kurort - Dardźiling, gdzie kwitnie niezależna scena muzyczna i niemal codziennie odbywają się koncerty lokalnych zespołów rockowych i metalowych.

18 Photos

DELHIcje - przebłyski Starego Delhi, Indie

Purani Dilli, czyli Stare Delhi to jedno z siedmiu historycznych miast, w obrębie których powstała obecna stolica Indii. Tutejszy tłum, chaos, harmider może przerażać. Ale warto wziąć głęboki oddech i się zatrzymać. I patrzeć, słuchać, czuć. Wtedy Stare Delhi może nas pochłonąć. W Delhi spędziłam rok, studiując język i literaturę hindi w Central Hindi Institute w latach 2010 -2011.

16 Photos

Waranasi, Indie

Waranasi to jedno z najbardziej znanych na Zachodzie miast indyjskich. To pewnie za sprawą Gangesu, który przepływa przez miasto. Przekonani o świętości rzeki wyznawcy hinduizmu przybywają tu, by zażyć rytualnych kąpieli. Na schodzących do wód Gangesu ghatach można się natknąć na palący się stos pogrzebowy.

13 Photos

Slutwalk Delhi 2011 - marsz przeciwko przemocy wobec kobiet, Indie

Pod koniec lipca 2011 roku ulicami Delhi przeszedł Marsz Zdzir - Slutwalk, demonstracja przeciwko przemocy wobec kobiet. W tym okresie odbywające się w wielu miejscach na świecie podobne marsze miały na celu podkreślić fakt, że winny przemocy jest jej sprawca, a nie ofiara. Kobiety spotyka przemoc bez względu na ubiór. Jedno z haseł marszu brzmiało: Zmień myślenie, nie ubranie.

19 Photos

Riszikeś. Nieformalna stolica jogi w Indiach

Riszikeś to górskie miasteczko na północy Indii, w stanie Uttarkhand. Symbolem miasta jest Lakszman Dźhula - Most Lakszmana. Jest to most wiszący wybudowany w 1939 roku nad Gangesem, w miejscu, w którym mityczny Lakszman przeskoczył na drugi brzeg korzystając z lin jutowych. Riszikeś został rozsławiony na świecie w latach 60tych XX wieku, kiedy to członkowie zespołu the Beatles ćwiczyli jogę i oddawali się medytacji w lokalnych aśramach.

10 Photos

Neoli Sugar Factory, Indie

Miejscowość w pobliżu Aligarh w Indiach. Tu produkuje się cukier z trzciny cukrowej. W sezonie zjeżdżają tu rolnicy z całego regionu, by sprzedać plony ze swoich pól. Fabryka od lat znajduje się w rękach wpływowej rodziny muzułmańskiej. Oprócz budynków, gdzie produkuje się cukier na terenie fabryki znajduje się kolonia, gdzie mieszkają pracownicy i ich rodziny. Jest także szkoła dla dzieci pracowników i sklep ze słodkościami. Spędziłam tu przyjemny bożonarodzeniowy weekend w 2010 roku.

22 Photos

Indyjskie społeczeństwo obywatelskie

Galeria prezentuje zdjęcia z różnych protestów społecznych oraz dyskusji i wystaw fotograficznych.

14 Photos

Hawwa Women Craft Cooperatives - kobiecy NGO w Pakistanie

Hawwa jest pakistańską organizacją pozarządową założoną przez poetkę Kiśwar Nahid (Kishwar Naheed), która prowadzi sklep i biuro organizacji w Islamabadzie. W Lahor znajduje się centrum szkoleniowe, gdzie kobiety i dziewczynki z najbiedniejszych dzielnic miasta uczą się rękodzieła, m.in. szycia, farbowania tkanin. Wytworzone przez nie produkty są sprzedawane w całym kraju oraz zagranicą. Odwiedziłam organizację w lipcu 2011 roku. Dziewczyny były cudowne i bardzo podekscytowane, że mówię w urdu.

7 Photos

Islamabad

Islamabad jest, wzniesioną w latach 70tych XX wieku, stolicą Pakistanu. Rozbudowuje się według planu, sektor po sektorze. W każdej takiej sekcji miasta jest markez - centrum hadlowo-usługowe ze sklepami, restauracjami i parkingami. Pobliskie Wzgórza Margalla bogate są w punkty widokowe, z których nocą rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama całego miasta. Piękny, zielony, czysty i spokojny. Taki jest Islamabad. Mieszkałam tu ponad pięć tygodni w lecie 2011 roku.

9 Photos

Lahor. (Nie)wybuchowe mango, Pakistan

Poetyckie spotkania i woń płatków róż rozsypywanych na grobowcach zderzają się tu z terrorem i wiszącym w powietrzu strachem. Jedni przekonują do swojej wersji islamu siłą, inni barwnie i pokojowa celebrują muzułmańskie dziedzictwo regionu. To wszystko w jednym miejscu - pakistańskim Lahor.

22 Photos

Nepal

Nepal jest himalajskim krajem o bardzo zróżnicowanej mozaice etnicznej. Mieszkają tu Gurkhowie, Newarowie, Szerpowie, Tamangowie, Magarowie, także przybyli z sąsiednich krajów Indusi, Bhutańczycy czy uchodźcy tybetańscy. Różne są twarze Nepalu, ale wszystkie niebywale przyjazne. Zdjęcia wykonano w kwietniu 2011 roku.

29 Photos

Stambuł i Wyspy Książęce na Morzu Marmara, Turcja

Stambuł to najpiękniejsze miasto świata. Bosfor, mosty, promy, meczety, turecka herbata i baklawa. Nic więcej do szczęścia nie potrzeba. Spędziłam tu kilka miesięcy (2007/2008), studiując nauki polityczne na Istanbul University. I kilka razy wracałam (2009), by pooddychać stambulskim powietrzem i popatrzeć na zachód słońca nad Bosforem.

20 Photos

Sri Lanka

Niektórzy mówią, że Sri Lanka to takie "mniejsze Indie". Podobnie piękne miejsca, widoki i ludzie, a mniej różnych niedogodności (tłum, chaos, nagabywacze), których w Indiach nie brakuje. Chyba coś w tym jest...

13 Photos

design lab